Kalite Politikamız

KAPSAMIMIZ

Entegre Yönetim Sistemi olarak; TS EN ISO 9001:2015  Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi,TS EN ISOISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi

TSE-HYB ve TSE COVİD-19 Güvenli Üretim Belgesi ve TS EN ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi uygulanır ve “Kendi ve Müşteri Tesisinde Yemek Üretimi, Sunumu ve Personel Teminini kapsar.

POLİTİKAMIZ

  1. Ürünlerin güvenirliğini sürekli kontrol altında tutarak lezzet ve kalite dengesini güvenli gıda ile bağdaştırmak üzere kurmuş olduğumuz yönetim sistemlerini uygular ve etkinliğini sürekli etkinliğini sürekli iyileştirmeyi ve güncelleştiririz.
  2. Son tüketiciye ulaşıncaya kadar oluşabilecek tüm potansiyel tehlikeleri saptayarak, belirlediğimiz kritik kontrol noktalarını eğitilmiş personel tarafından sürekli muayene ve kontrol altında tutarız ve Gıda güvenliğini ve kalitesini en üst düzeyde sağlamaya amaçlarız.
  3. Hem Entegre Yönetim Sistemi şartlarına hem müşterilerle karşılıklı hemfikir olunan şartlara hem de firmamızın tabi olduğu ulusal ve uluslararası yasal ve mevzuat şartlarına uyumlu çalışmaktayız.
  4. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sürekli takip ederek; varlığımızın nedeni olan müşterilerimizin sağlıklı gıda ihtiyaçlarını karşılamak ve daha fazlasını verebilmek amacı ile yenilikleri işletmemizde uygularız.
  5. Çevreyi korumaktayız ve kirliliği önlemekteyiz. Planlama ve uygulama aşamalarında doğa ile iç içe, sürekli ve etkin bir çevre bilinci oluşturmaktayız.
  6. Çalışanlarımızın katılımının ve ekip çalışmasının özendirildiği, yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımların teşvik edildiği, verimli ve güvenli bir ortam sağlarız.

KUZEY YEMEK yenilikçi, güvenilir ve günümüzün yönetim sistemleri kavramlarına uygun yönetim anlayışıyla, her geçen gün ürün kalitesi ve devamlılığı kapsamında daha büyük başarılara imza atmakta ve bunu geleceğe taşımaktadır. 

TAAHHÜTLERİMİZ

  1. Yapılan tüm işlerde ilgili yasal ve mevzuat şartlarına uymaktayız. Müşterinin bildirmiş olduğu spesifikasyonlara da yasal şartlar çerçevesinde uyacağımızı taahhüt ederiz. İş Sağlığı ve Güvenliği risklerini azaltma ve tehlikeleri ortadan kaldırma yönünde; sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarını iyileştirmeyi, çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemleri sürekli artırmayı taahhüt ederiz. 
  2. Üretimin alanı içerisinde üretimin gerçekleştiği proses ve çevresinde kontrol dışı metal bulunmaması hususunda kontrolünün sağlanması; tüm tahta ve ahşap materyallerinin üretimde kullanılmaması; tahta, cam ve sert plastik kullanımı söz konusu ise kontrollerinin sağlanması ve ilgili prosedür aksiyonlarının uygulanmasını taahhüt ederiz.
  3. Hazır Yemek Üretim  Tesisimizin tümünde HACCP (Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi), Gıda Güvenliği, İşletme Hijyeni ve Sanitasyon kurallarına uyarak faaliyetlerimizi yürütmeyi, yapmış olduğumuz üretimin hiçbir aşamasında katkı maddesi, gıda gerçekliği (otansite) esas olarak gıdaların bölgesellik ve içerik açısından kendine özgünlüğünün ve hakikiliğin yasal sınırlar içerisinde koruyacağımızı taahhüt ederiz. 
  4. Yönetim Sistemi uygulamalarına riayet ederek ürün güvenliği politikamızın uygulanmasında çalışanların bizzat görev almalarını sağlıyoruz. Çalışanlara veya temsilcisine de bulunmaları halinde danışılacağını ve katılımlarının sağlanacağını taahhüt ederiz.